42 dereceleri göreceğiz

Batı’da termometrelerin 40-42 dereceleri göstermesi bekleniyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sıcaklıkların bugünden itibaren etkili olacağını ve hafta boyunca süreceğini belirtip, “Pazartesiden itibaren Marmara, Ege Akdeniz bölgelerine aşırı sıcaklar geliyor. 5-6 gün devam edecek. 11-16 saatlerinde dışarı çıkmayın bol su tüketin acık renk bol giysiler giyin gözlük ve şapkayı unutmayın. Orman yangını riski var. Aracınızda ve orman kenarında sigara içmeyin” uyarısı yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü öngörülerine göre, Marmara’da hava çok sıcak ve nemli olacak. Bölgede sıcaklıklar 32-34 derece aralığında. Ege yeni sıcak hava dalgasından en fazla etkilenecek olan bölge. Manisa, Muğla ve Denizli’de 40, Aydın’de 42 dereceler bekleniyor. Akdeniz’de de çoğu şehirde hava kuru ancak çok sıcak. Adana 38, Kahramanmaraş 40.

Kuvvetli yağış

İç Anadolu’da haftanın ilk gününden itibaren sıcak hava etkisini hissettirecek. Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Sinop, Yozgat ve Sivas çevreleri ile Kayseri’nin kuzey ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olaak. Doğu Anadolu’da Erzincan-Erzurum-Van-Hakkari arasında yine şiddetli yağış bekleniyor. Güneydoğu’da yüksek sıcaklık devam edecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x